Zamówienia publiczne w nadzwyczajnej sytuacji

W portalu prawo.pl dr Jarosław Rokicki, Przewodniczący Grupy roboczej ds. zamówień publicznych Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Kierownik Biura Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej wyjaśnia, jak dostosować procedury stosowane w zamówieniach publicznych do aktualnej sytuacji w Polsce.

 

Zamawiający powinien w trybie natychmiastowym dokonać inwentaryzacji planowanych i wszczętych postępowań, ze względu na obecnie znaczące ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. W związku z tym zasadne jest podejmowanie przede wszystkim niezbędnych działań, do momentu gdy sytuacja ustabilizuje się i zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego – pisze dr Jarosław Rokicki, ekspert prawa zamówień publicznych.

Dzisiaj trudno oszacować straty, które „poniesie” nasza gospodarka i jak duże spowolnienie dynamiki wystąpi na polskim - i nie tylko - rynku w wielu jego sektorach. Jednak łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której nastąpi sparaliżowanie planowanych i obecnych kontraktów wobec np. braku elastyczności zachowań Zamawiających w obliczu trwającej epidemii.

 

Cały tekst dostępny poniżej:
www.prawo.pl/samorzad

Jak dojechać