XIX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów

Śląski Związek Gmin i Powiatów objął Patronatem środowiskowym Związku XIX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów, które odbędzie się w dn. 6-7 października 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

Środki unijne i ochrona środowiska na tegorocznym Samorządowym Forum Kapitału i Finansów

Finanse i inwestycje samorządowe, nowa perspektywa unijna, ochrona środowiska, budowa nowoczesnego samorządu i wiele innych problemów będzie poruszanych 6–7 października br. w trakcie XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. To najlepsza okazja do spotkania się przedstawicieli samorządu terytorialnego z przedstawicielami biznesu i owocnej wymiany doświadczeń.

Już 6 października rozpocznie się dwudniowe XIX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów – spotkanie najbardziej wpływowych przedstawicieli administracji samorządowej i biznesu. Tegoroczne wydarzenie w dużej części poświęcone będzie nowej perspektywie unijnej na lata 2021–2027. Niedługo Komisja Europejska powinna podjąć decyzję co do Krajowego Planu Odbudowy. Gdy to się stanie, droga do wykorzystania środków unijnych będzie już bardzo krótka.

W trakcie Forum uczestnicy będą dyskutować, jak najlepiej wykorzystać środki unijne z nowej perspektywy, ale również o tym, jak pokryć wkład własny. Pomysły przedstawią zarówno samorządy, jak i przedstawiciele branży finansowej, którzy inwestycje samorządowe wspierają na co dzień. Sfinansowanie wkładu własnego – który będzie musiał być większy niż dotychczas – w latach 2021–2027 nie będzie łatwym zadaniem. Jak wynika z szacunków resortu finansów, w związku ze zmianami podatkowymi zaproponowanymi w ramach Polskiego Ładu, samorządy od 2022 będą tracić rocznie ok. 13 mld zł dochodów. Jak wpłynie to na potencjał inwestycyjny samorządów i jakie rozwiązania należy wprowadzić, aby złagodzić skutki Polskiego Ładu? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać podczas Forum.

Oprócz tematów finansowych nie zabraknie dyskusji o samorządowych inwestycjach. Po raz pierwszy podczas Forum dużą uwagę poświęcimy ciepłownictwu. To w jaki sposób ogrzewane są budynki w miastach i na wsiach, bezpośrednio wpływa na stan środowiska, w którym żyjemy. Skutki zaniedbań w tej dziedzinie mogą być katastrofalne, dlatego Unia Europejska właśnie na ochronę środowiska kładzie nacisk w nowej perspektywie. W trakcie dyskusji, które odbędą się w ramach ścieżki pt. „Modernizacja ciepłownictwa”, samorządowcy, wraz z przedstawicielami branży ciepłowniczej, podyskutują o tym, od czego zacząć zmianę systemu ciepłowniczego w gminie, w jakie systemy warto inwestować oraz skąd
wziąć na to pieniądze.

W zakresie troski o środowisko mowa będzie także o racjonalnym gospodarowaniu wodą, o tym jakie inwestycje dofinansuje Unia w nowym rozdaniu, jak stać się zielonym miastem i jak budować energooszczędne budynki użyteczności publicznej, a także o zmniejszaniu kosztów gospodarki odpadami. Kolejny palący problem, o którego istnieniu przekonuje się coraz więcej instytucji, to cyberbezpieczeństwo. O tym, jak cyberatak może sparaliżować pracę urzędu, przekonał się w lutym Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W trakcie Forum samorządowcy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy urząd jest dobrze zabezpieczony przed atakami w sieci oraz jak chronić dane w codziennej pracy urzędnika.

Te i wiele innych tematów, dotyczących m.in. najnowszych zmian w prawie, cyfrowej transformacji urzędów, doświadczeń zdobytych w trakcie pandemii COVID-19 oraz zarządzania kryzysowego, budowania nowoczesnego samorządu i edukacji, pracy radnych itd., będzie dyskutowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w trakcie XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.

Najbliższa edycja Forum to 2 dni spotkań podczas 11 równoległych konferencji tematycznych. Obok ambitnego programu merytorycznego konferencjom towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, takie jak: Gala Inwestorów Samorządowych, podczas której uhonorujemy laureatów rankingu „Wspólnoty”, strefy eksperckie, wystawy targowe i promocyjne, meeting roomy oraz koncert Gwiazdy Wieczoru - Patrycji Markowskiej z Zespołem.

Więcej informacji na temat Forum oraz link do rejestracji znajdują się pod tym linkiem.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod tym linkiem.

Kontakt do organizatora: konferencje@municipium.com.pl.

Data publikacji: 24.08.2021 r.

Polecamy
Współpracujemy